Skip To The Main Content

Local Election Results

Congratulations to all of the members who took part in the local elections. Please see below for a list of the successful members who will take up their Offices in January 2019.

Regions

East of England

  • David Barnes - Regional Chairman
  • Michael Drain - National Councillor
  • Pam Charman - Area Leader: Bedfordshire, Cambridgeshire & Hertfordshire
  • Malcolm Lyons - Area Leader: Bedfordshire, Cambridgeshire & Hertfordshire
  • Seena Shah - Area Leader: Essex
  • Alan Jefcoate - Area Leader: Essex
  • Linda Barbour - Area Leader: East Anglia
  • Paul Maskall - Area Leader: East Anglia

East Midlands

  • Leslie Phillimore - Regional Chairman
  • TBC - National Councillor
  • Jenny Cross - Area Leader: Leics, Northants & Rutland
  • Clare Elsby - Area Leader: Leics, Northants & Rutland
  • Samantha White - Area Leader: Lincolnshire
  • Michael Johnson - Area Leader: Lincolnshire
  • Mark Chimley - Area Leader: Nottinghamshire & Derbyshire
  • Adam Roberts - Area Leader: Nottinghamshire & Derbyshire

Greater London

  • Michael Lassman - Regional Chairman
  • Albert Wright - National Councillor
  • David Clare - Area Leader: London
  • Kristen Montalvo - Area Leader: London

North West

  • Christopher Manka - Regional Chairman
  • Holly Bonfield - National Councillor
  • Phil Thompson - Area Leader: Greater Manchester
  • Dawn Kenyon - Area Leader: Greater Manchester
  • Rachel Kay - Area Leader: Lancashire & Cumbria
  • Suzanne Edgley - Area Leader: Lancashire & Cumbria
  • Yvette Hastings - Area Leader: Merseyside & Cheshire
  • Michael Sandys - Area Leader: Merseyside & Cheshire

South Central

  • Kenneth Moon - Regional Chairman
  • Tim Hunter-Henderson - National Councillor
  • Rob Dewing - Area Leader: Hampshire, West Surrey & Isle of Wight
  • David Webb - Area Leader: Hampshire, West Surrey & Isle of Wight
  • Nikki Burns - Area Leader: Thames Valley
  • Yvette Lamidey - Area Leader: Thames Valley

South East

  • Brian Woods - Regional Chairman
  • Stephen Askew - National Councillor
  • Mike Gregory - Area Leader: East Surrey
  • Shelagh Gurrie - Area Leader: East Surrey
  • David Milham - Area Leader: Kent & Medway
  • Deborah Turner - Area Leader: Kent & Medway
  • Jim Cunliffe - Area Leader: Sussex
  • Geoffrey Williamson - Area Leader: Sussex

South West

  • Roger Tarrant - Regional Chairman
  • Terry Lockwood - National Councillor
  • Edward Chapman - Area Leader: Cornwall
  • Zoe Howard - Area Leader: Cornwall
  • Michael Green - Area Leader: Devon
  • Lee Nathan - Area Leader: Devon
  • Ken Simpson - Area Leader: Gloucestershire & Bristol
  • Russell Warner - Area Leader: Gloucestershire & Bristol
  • Andrew Davis - Area Leader: Somerset, Wiltshire & Dorset
  • John Mayer - Area Leader: Somerset, Wiltshire & Dorset

West Midlands

  • Emma Heathcote-James - Regional Chairman
  • Richard Asghar-Sandys - National Councillor
  • Jackie Horsewood - Area Leader: Shropshire Herefordshire Worcestershire
  • Lindsay Barton - Area Leader: Shropshire Herefordshire Worcestershire
  • David Caro - Area Leader: Staffordshire & West Midlands
  • Ian Preston - Area Leader: Staffordshire & West Midlands
  • Rich Bishop - Area Leader: Warwickshire & Coventry
  • Sandra Garlick - Area Leader: Warwickshire & Coventry

Yorkshire, The Humber and North East England

  • Simon Williams - Regional Chairman
  • Kevin Donnelly - National Councillor
  • Michael Janes - Area Leader: North East England
  • Michael McMeekin - Area Leader: North East England
  • Christopher Cooper - Area Leader: North Yorkshire
  • Nancy Prest - Area Leader: North Yorkshire
  • Irshad Akbar - Area Leader: South/East Yorkshire & The Humber
  • Gareth Alexander - Area Leader: South/East Yorkshire & The Humber
  • Simon Monaghan - Area Leader: West Yorkshire
  • Merewyn Sayers - Area Leader: West Yorkshire

Nations

Scotland

  • Charles Goodall - Regional Chairman
  • Pearl Hamilton - National Councillor
  • Ruth McKay - Area Leader: East of Scotland
  • Janet Torley - Area Leader: East of Scotland
  • Hamish Fraser - Area Leader: Highlands & Islands
  • Tanja Lister - Area Leader: Highlands & Islands
  • Euan Dear - Area Leader: North East Scotland
  • Denis Pinto - Area Leader: North East Scotland
  • Andrew Aird - Area Leader: West of Scotland
  • Catriona Cripps - Area Leader: West of Scotland

Wales

  • Ian Nellist - Regional Chairman
  • Barbara Griffiths - National Councillor
  • Alan Cooper - Area Leader: North Wales
  • Sandra Donoghue - Area Leader: North Wales
  • Lisa Marie Brown - Area Leader: South Wales
  • Mel Byles - Area Leader: South Wales

Northern Ireland

  • Brendan Kearney - Regional Chairman
  • David Cunningham - National Councillor
  • Mairead Mackle - Area Leader
  • TBC - Area Leader